Polecamy Dla Par Wirtualne wycieczki do muzeów

Wirtualne wycieczki do muzeów

PODZIEL SIĘ

Większość z nas utkwiła w domach na przymusowych odosobnieniach. Kwarantanna ma to do siebie, że trzeba czymś zając swoją uwagę, a nie tylko obsesyjnie śledzić newsy. Proponujemy więc trochę kultury, czyli wirtualne wizyty w muzeach i podziwianie zbiorów sztuki od starożytności po czasy współczesne.

◘ The Guggenheim, Nowy Jork
Zwiedzanie muzeum zaczyna się od słynnych spiralnych schodów The Solomon R. Guggenheim Museum. Następnie można oglądać eksponaty i dzieła sztuki zgromadzone podczas 8 dekad, a reprezentujące wiele epok od impresjonizmu, ekspresjonizmu po nowoczesność i współczesność.

◘ National Gallery of Art, Waszyngton
Amerykańskie muzeum oferuje dwie ekspozycje – wystawę mody z lat 1740–1895 oraz zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

◘ The J. Paul Getty Museum, Los Angeles
The Getty ma w swoich zbiorach europejskie obrazy, rysunki, rzeźby, iluminowane rękopisy i sztuki dekoracyjne, a także fotografie od jej początków do współczesności. Poza tym dzieła sztuki ze starożytnej Grecji, Rzymu i Etrurii.

◘ Musée d’Orsay, Paryż
Paryskie muzeum zachwyci wszystkich miłośników dzieł słynnych francuskich artystów tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Znajdują się tu dzieła takich mistrzów, jak Monet, Cézanne, Gauguin.

◘ British Museum, Londyn
Pierwsze publiczne muzeum narodowe na świecie dokumentuje historię kultury ludzkiej od jej początków do współczesności. Znajduje się tam min. największa na świecie kolekcja egipskich antyków, poza tym eksponaty z czasów starożytnej Grecji i czasów Imperium Rzymskiego, zbiory z Bliskiego Wschodu, itd.

◘ Rijksmuseum i Van Gogh Museum, Amsterdam
Wystawy muzealne obejmują zbiór dzieł z holenderskiego złotego wieku. Znajduje się tu ponad 8000 obrazów, rzeźb, itp. składających się na bogatą historię sztuki Holandii. Można min. zobaczyć obrazy Vermeera i Rembrandta. Z kolei w muzeum Van Gogha można podziwiać największą kolekcję dzieł wybitnego malarza, ponad 200 obrazów, 500 rysunków i więcej 750 osobistych listów.

◘ Pergamon Museum, Berlin
Ekspozycje niemieckiego muzeum podzielone są na trzy części. Można w nim zobaczyć kolekcję antyczną, bliskowschodnią i islamską. W Muzeum Pergamon znajdują się monumentalne budynki takie, jak Ołtarz Pergamon, Brama Isztar z Babilonu, Brama Targowa z Miletu zrekonstruowana z ruin znalezionych w Anatolii, a także Fasada Mszatta.

◘ Uffizi Gallery, Florencja
Galeria to zbiór dzieł, jakie kolekcjonowała jedna z najsłynniejszych rodzin włoskich de’Medici. Dumą muzeum są zbiory sztuki z okresu włoskiego renesansu. Dziś muzeum to jest największą atrakcją turystyczną miasta i jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie.

◘ National Museum of Modern and Contemporary Art, Seul
Zbiory i kolekcje jedynego muzeum narodowego obejmują przede wszystkim kolekcje sztuki koreańskich artystów. Reprezentują one głównie sztukę nowoczesną i współczesną, ale w muzeum znajdują się także eksponaty z innych krajów.

◘ National Museum of Anthropology, Meksyk
Muzeum to poświęcone jest archeologii i historii meksykańskiego dziedzictwa przedhiszpańskiego. Sale wypełnione są artefaktami starożytnych cywilizacji Ameryki Południowej min. Majów, Azteków.

◘ São Paulo Museum of Art, Sao Paulo
Brazylijskie muzeum MASP uważane za najlepsze na półkuli południowej posiada kolekcje europejskich mistrzów, a także zbiór brazylijskiej sztuki, grafiki i rysunków, a także mniejsze kolekcje sztuki afrykańskiej i azjatyckiej, antyków, sztuk dekoracyjnych i innych.

◘ Polskie muzea, jakie oferują wirtualne wycieczki to min.:
• Kopalnia Soli w Wieliczce
• Zamek Królewski w Warszawie
• Zamek Krzyżacki w Malborku
• Muzeum Auschwitz-Birkenau
• Muzeum Powstania Warszawskiego
• Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
• Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

POPELINA