Żyj zdrowo Zdrowie Witaminy pomocne przy wypadaniu włosów

Witaminy pomocne przy wypadaniu włosów

PODZIEL SIĘ

Witaminy wspomagające nasze włosy są niezbędne do prawidłowego wzrostu i zdrowego wyglądu włosów. Pozwalają je wzmocnić, zapobiegają ich wypadaniu i łamliwości, ogólnie poprawiają ich kondycję.

Niedobór witamin i składników mineralnych niekorzystnie wpływa na stan i funkcjonowanie całego organizmu, w tym także na kondycję włosów. Zdrowe, zadbane włosy świadczą nie tylko o dobrym stanie zdrowia, ale także o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o stan zdrowia i uzupełnić niedobory witamin, gdyż ich brak powoduje nadmierne wypadanie włosów, sprawia że stają się one łamliwe i matowe.

Najlepsze dla włosów są witaminy z grupy B oraz witaminy A, E, H, D i C. Wszystkie one odpowiadają za dobry stan i wygląd włosów oraz skóry, więc koniecznie należy je włączyć do diety.

Problem – nadmierne wypadanie włosów. Rozwiązanie – witamina A, czyli retinol
Poprawia ona metabolizm cebulek włosowych oraz metabolizm komórek rogowych nabłonka skóry głowy. Dzięki witaminie A włosy staną się silne i gęste. Jej niedobór zaś sprawia, że włosy są suche i łamliwe oraz wypadają. Witamina A znajduje się w dużych ilościach w wątróbce (drobiowej i wieprzowej) oraz w tłustych mięsach, w jajach, pełnotłustym mleku, w serze, maśle, pomidorach, papryce, marchwi oraz w zielonych warzywach liściastych.

Problem – słabe cebulki włosowe i łupież. Rozwiązanie – witaminy z grupy B
Stymulują one procesy rozwoju cebulek i wzrost włosów oraz chronią je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Przyspieszają wzrost włosów i sprawiają, że stają się one mocniejsze. Są też podstawowym składnikiem budulcowym. Witaminy z grupy B znajdują się w piersi kurczaka, pestkach słonecznika, brokułach, nabiale, orzechach i ziarnach zbóż, pieczarkach, bananach, sardynkach i wątróbce oraz w czerwonym mięsie.

Problem – osłabione włosy. Rozwiązanie – witamina C
Witamina C wspomaga tworzenie kolagenu, który jest podstawowym budulcem włosów. Znajdziemy ją w owocach cytrusowych, papryce, cebuli, kapuście, kapuście kiszonej, pomidorach, kiwi, czarnej porzeczce, dzikiej róży i wielu innych owocach i warzywach.

Problem – wypadanie włosów. Rozwiązanie – witamina D
Za wypadanie włosów odpowiedzialny jest przede wszystkim niedobór witaminy D, którą możemy uzupełnić przez tzw. ekspozycję słoneczną albo jedząc mleko i przetwory mleczne, jaja, wątrobę wieprzową oraz ryby morskie.

Problem – matowe włosy. Rozwiązanie – witamina E
Jej niedobór sprawia, że włosy stają się matowe. Oprócz tego dzięki niej do mieszków włosowych szybciej i efektywniej dostarczane są niezbędne substancje odżywcze. Przyczynia się to do tego, że włosy są silne i zadbane. Aby uzupełnić jej braki, należy jeść migdały, olej sojowy i ziarna zbóż.

Problem – łysienie. Rozwiązanie – witamina H, czyli biotyna
Witamina H zapobiega nie tylko łysieniu, ale także siwieniu, poza tym wzmacnia włosy od środka i stymuluje ich porost. Likwiduje także rozdwajające się końcówki. Dzięki temu, że opóźnia proces starzenia się, sprawia, że można cieszyć się naturalnym kolorem przez dłuższy czas. Uzupełnimy ją jedząc orzechy, szpinak i sardynki, pijąc mleko i przetwory mleczne.

Na koniec jeszcze jedna mała przestroga. Nie tylko niedobór, ale także nadmiar witamin może być zgubny dla stanu naszych włosów, więc jak zwykle zachowajmy umiar stosując wszystkie preparaty witaminowe.

CONCILIO