Fakty Chicago Wizyta Prezydenta w Chicago

Wizyta Prezydenta w Chicago

SHARE

2018 to wyjątkowy rok dla mieszkającej w Chicago Polonii z powodu dwóch ważnych rocznic. Pierwsza z nich to 200-lecie stanu IL, który dla wielu z nas jest od lat drugim domem i druga chyba bliższa naszym sercom to 100 rocznica odzyskania przez Polską, naszą pierwszą ojczyznę, niepodległości.

Jednym z ważniejszych wydarzeń uświetniających rocznicowe obchody była wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Jak zaznaczył wcześniej minister Adama Kwiatkowski, głównym celem wizyty Pary Prezydenckiej było spotkanie z Polonią, a w szczególności z polonijną młodzieżą uczęszczającą do licznych w aglomeracji chicagowskiej sobotnich szkół. Oficjalny program wizyty rozpoczętej w piątek obejmował następujące punkty. W piątek spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem, wizyta Pary Prezydenckiej w Muzeum Polskim w Ameryce, ceremonia złożenia kwiatów przez Parę Prezydencką przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską, spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem, wizyta Prezydenta RP w bazie Gwardii Narodowej Stanu Illinois i spotkanie z żołnierzami polskiego pochodzenia. Sobotnie popołudnie goście z Polski spędzili w Parku Milenijnym witając się ze zgromadzoną tłumnie Polonią.

 

Jeżeli chodzi o spotkania z politykami to przebiegały one w bardzo przyjacielskiej atmosferze. Jak wiemy gubernator Bruce Rauner niedawno odwiedził Polskę, brał udział w paradzie z okazji święta Konstytucji 3 Maja, więc wizyta z polskim prezydentem miała bardzo przyjazny charakter. Podobnie było podczas spotkania z naszym burmistrzem Rahmem Emanuelem. Polonia jest integralną częścią Chicago, od dziesiątków lat mamy znaczący udział w tworzeniu historii stanu IL, dlatego spotkanie to było pełne wyrazów sympatii ze strony obu polityków.

Podczas wizyty na Cmentarzu Św. Wojciecha w Niles Parę Prezydencką powitała kilkusetosobowa grupa. Prezydent wraz z małożonką złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim, którego autorem jest amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia Wojciech Seweryn oraz wieniec pod Tablicą Smoleńską i oddali cześć tym, którzy zginęli za wolność Polski.

Wizyta w Muzeum Polskim, gdzie dostojnych gości przyjmowała Małgorzata Kot była możliwością zaprezentowania wspaniałych pamiątek po wielkim polityku i kompozytorze Ignacym Janie Paderewskim, którego zasługi na arenie międzynarodowej mające na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości są ogromne. Para prezydencka z wielkim zaciekawieniem oglądała zbiory naszego muzeum zaś na pamiątkę spotkania podarowała specjalną flagę narodową.

Wieczorem zgodnie z planem Prezydent Andrzej Duda udał się na spotkanie z żołnierzami polskiego pochodzenia do bazy Gwardii Narodowej stanu Illinois w Kankakee. Na miejscu prezydent obejrzał różne modele wielozadaniowego amerykańskiego śmigłowca transportowego, będącego wsparciem piechoty, a zbudowanego przez Sikorsky Aircraft Corporation. Gwardia Narodowa Illinois przeprowadziła wspólnie z Polską ponad 300 dwustronnych wydarzeń. Polscy i amerykańscy wojskowi służyli w Iraku, w Afganistanie, w Czadzie, w Bośni, w Kosowie. Współpraca ta stał się także czynnikiem zacieśniającym nie tylko obustronną pomoc ale także i  przyjaźń.

Na sobotnie popołudnie zaplanowany został przez organizatorów wizyty piknik z Parą Prezydencką. Przedstawiciele polonijnych organizacji, klubów i związków, uczniowie polonijnych szkół oraz inni zaproszeni goście gromadzili się w Pritzker Pavilion już od 10 rano. Zanim na miejscu pojawił się Prezydent wraz z Małżonką na scenie zaprezentowano program artystyczny, podczas którego wystąpiły zespoły góralskie, Karolina Baran (KAEYRA ) z zespołem, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego wraz z Gwardią Reprezentacyjną Stanu Illinois, czyli z miejscowymi muzykami. O godzinie 2 po południu na miejsce przybyli znamienici goście. Prezydent wygłosił do zgromadznych okolicznościowe przemówienie, wręczył odznaczenia państwowe. Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda z kolei wręczała delegacjom polonijnych szkół nie tylko z Illinois, ale także z innych sąsiadujących stanów pamiątkowe dyplomy. Oprócz tego każda delegacja miała niepowtarzalną okazję uściśnięcia dłoni oraz krótkiej rozmowy z Prezydenetem i Jego Małżonką. Wielką niespodzianką dla zebranych była możliwości zrobienia sobie pamiątkowych zdjęc oraz uściśniecia dłoni Prezydenta. Prezydeny wraz z Małżonką na zakończene spotkanie podchodzili do pocztów sztandarowych i zgromadzonych i z przyjemnością pozowali do zdjęć i witali się z nimi.

IB

Zdj: Andrzej Brach