Porady Woda utleniona jako idealny środek czyszcząco-dezynfekujący

Woda utleniona jako idealny środek czyszcząco-dezynfekujący

SHARE

Nadtlenek wodoru jest silnym nieorganicznym związkiem chemicznym, jest substancją żrącą, więc przy kontakcie ze skórą pojawiają się na niej tzw. białe plamy martwicze. Większość krajów na świecie zabrania więc jego sprzedaży.

Najczęstszą postacią handlową jest perhydrol, czyli 30% roztwór wodny nadtlenku oraz 3% roztwór zwany potocznie wodą utlenioną. Poniżej podajemy kilkanaście zastosowań wody utlenionej do skutecznego czyszczenia.

Fugi i płytki w łazience
Wymieszaj w stosunku 1:1 filiżankę wody utlenionej z sodą oczyszczoną, nałóż papkę na plamę, odczekaj od 5 do 10 minut, wytrzyj obszar szczotką i spłucz. Ten sposób czyszczenia zlikwiduje pleśń i zacieki na płytkach bez użycia ciężkich chemikaliów.

Warstwa brązowego brudu na wannie lub pod prysznicem
Przygotuj pastę składającą się w 3/4 z sody oczyszczonej i 1/4 kastilijskiego mydła („Castile soap” dostępne w wielu sklepach). Po wymieszniu należy przechowywać pastę w szklanym słoju. Na zabrudzone miejsce nałóż pastę wilgotną gabką, następnie spryskaj ją dużą ilością wody utlenionej. Pozostaw na 30 minut i spłucz.

Dezynfekowanie toalety, umywalki i prysznica, ale także blatów i lodówki
Rozpyl wodę utlenioną na powierzchni i pozostaw na 15-20 min. Dezynfekując miejsce pracy nawilżoną ściereczką możemy przetrzeć biurko, myszkę telefon i klawiaturę komputera. Tak samo możemy czyścić zabawki dziecka.

Myjka do naczyń
Brudną myjkę włóż do miski z wodą utlenioną. Odczekaj 20 minut i dokładnie ją wypłucz.

Deska do krojenia mięsa
Po użyciu deski do porcjowania drobiu, ryb lub innego mięsa rozpyl wodę utlenioną na jej powierzchnię, zostaw na kilka minut i umyj deskę.

Pranie
Woda utleniona sprawdza się w praniu mikrofibry i popularnych mopów do mycia podłogi. Najlepiej dodać ją do prania. Także białe ręczniki i ściereczki można świetnie wybielić mocząc je od 30 minut do 1 godziny w roztworze wody pomieszanej z wodą utlenioną.

Czyszczenie blach do pieczenia
Powierzchnię blachy pokryj sodą oczyszczoną, następnie spryskaj wodą utlenioną. Pozostaw na kilka godzin, aby mikstura zaczęła działać. Tak samo możesz czyścić zabrudzone patelnie, zwłaszcza te z brązowym osadem z pieczenia.

Usuwanie plam z potu i krwi
Jeżeli chodzi o żółte plamy z potu na białych bluzkach to najlepiej wymoczyć je w mieszance wody utlenionej, sody oczyszczonej i mydła kastilijskiego. Jeżeli chodzi o usuwanie plam z krwi lub z trawy z jasnych tkanin to należy plamę spryskać wodą utlenioną odczekać i dopiero potem wyprać.

Jasne wykładziny dywanowe
Plamy powierzchniowe najlepiej spryskać wodą utlenioną i czyścić ściereczką z mikrofibry. Plamy głębsze także należy spryskać, ale trzeba odczekać około 10 min, zanim zaczniemy szorować plamę. Gdy na jasny dywan ktoś rozleje czerwone wino spryskaj plamę wodą utlenioną i pozostaw na 15-20 minut, następnie osusz miękką szmatką lub gąbką kuchenną.

IB