Żyj zdrowo Zdrowie Wody smakowe

Wody smakowe

SHARE

Podczas letnich upałów woda często nam się nudzi i ciągle szukamy czegoś nowego, aby ugasić pragnienie. Najpopularniejszym produktem ochładzającym stają się wtedy napoje. Na rynku możemy znaleźć szereg przeróżnych wód smakowych. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Fruit-Infused-Water

Woda

Jako składnik smakowych wód może pochodzić z różnych źródeł. Może to być woda mineralna, ale też źródlana lub niestety również woda niewiadomego pochodzenia. Kupując napoje warto upewnić się, by była ona odpowiedniej jakości.

Cukier/syrop glukozowo-fruktozowy/cukier trzcinowy

W szklance wody smakowej możemy znaleźć od 3 do 5 łyżeczek cukru. Cała 1.5 litrowa butelka to 200 kcal, co jest porównywane do zjedzenia połówki tabliczki mlecznej czekolady. Co więcej zbliżoną zawartość cukru posiadają niezdrowe napoje gazowane.

infused-water-4

Konserwanty

Dodatkiem we wszystkich napojach są konserwanty. Najczęściej spotykanym jest benzoesan sodu (E21), który podrażnia ściany żołądka, zatrzymuje wodę w organizmie. W połączeniu z witaminą C przekształca się w rakotwórczy benzen. Sorbinian potasu (E202), podrażnia skórę i wywołuje alergie, a kwas cytrynowy (E330) zakwasza organizm.

Sok owocowy

W wielu przypadkach to są bardzo śladowe ilości soku w wodzie „owocowej”, często wcale go tam nie ma.

Witaminy i minerały

Producenci chcąc zachęcić do zakupu podają informację o zawartości witamin i minerałów, których śladowe ilości niestety nie dają specjalnych korzyści.

Dlatego jeśli wody smakowe są naszym letnim faworytem, najlepiej jeżeli przygotujemy je sami. Naprawdę jest to bardzo proste, a dzięki temu będziemy mieć produkt zdrowy i smaczny.

Wystarczy do wody mineralnej dodać listki mięty, wyciśnięty sok z cytryny lub limonki. Kolejnym rozwiązaniem mogą być kawałki ulubionych owoców wrzucone do wody, które już po około pół godzinie stworzą aromatyczny napój. „Uroku” dodadzą kostki lodu z zamrożonymi owocami. Połączenie wody z laskami cynamonu lub kawałkami imbiru jest również ciekawą kompozycją smakową.

Woda jest bardzo ważna nie tylko dla człowieka, ale również dla roślin i zwierząt. Człowiek w około 75% składa się z wody, która jest składnikiem krwi i limfy, budulcem komórek, rozpuszczalnikiem składników oraz wspomaga procesy biologiczne i fizjologiczne. W zależności od wysiłku fizycznego, diety, itp., przeciętnie człowiek traci do 2,5 litra wody dziennie. Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie wody magazynować, ważne jest jej ciągłe uzupełnianie. Jedną z metod może być właśnie delektowanie się domowej roboty wodami smakowymi.

Barb