Najnowsze Wojna Domowa – ciekawostki, ludzie i statystyki

Wojna Domowa – ciekawostki, ludzie i statystyki

PODZIEL SIĘ

Wojna Secesyjna, Wojna Domowa – większość z nas zna te dwie nazwy bratobójczej wojny w Stanach Zjednoczonych.

Ten dość młody kraj był „domem braci dziwnie podzielonych” w chwili jej wybuchu. Podziały przebiegały przez granice stanów, granice powiatów, miast, wiosek, a nawet rodzin. Podziały dotknęły również Biały Dom – czterech szwagrów prezydenta Lincolna było zwolennikami południa, czyli konfederatami, a jeden z nich, porucznik David Todd został nawet skazany za brutalność wobec uwięzionych żołnierzy Unii, walczących po stronie tzw. Yankesów. Brat Mary Lincoln, żony Abrahama Lincolna, dr. George Todd był woluntariuszem w armii południa i pracował jako chirurg. Wszędzie opowiadał, że Abraham Lincoln to jest „największym niepowieszonym łajdakiem”. Generał armii południowej Ben Harding był mężem siostry Mary Lincoln i poległ w walce pod Chickamauga w stanie Georgia. Bezustannie odrzucał propozycje Abrahama Lincolna, żeby przejść do północnej armii. Dwie inne siostry żony Abrahama Lincolna również wyszły za mąż za oficerów-konfederatów. Mary Lincoln była podejrzewana o sympatię do armii południowej przez Komitet Obyczajów Wojennych, aż do momentu wydania specjalnego oświadczenia przez Lincolna.

Tysiące mężczyzn zmieniało strony poprzez zwyczajną dezercję, ale znane były co najmniej dwa przypadki, że żołnierze walczyli w obu armiach. Oficerowie też zmieniali barwy – Kapitan Frank Armstrong walczył po stronie Unii w bitwie o Bull Run, co nie przeszkodziło mu na zamianę szeregów i awans na generała w armii Konfederatów. Manning Kimmel, jego przyjaciel, walczył w unijnej kawalerii, a niedługo potem został mianowany generałem armii konfederatów. Jego prawnuczek H. Kimmel był admirałem podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor. Z rodziny Henry’ego Claya wywodziło się trzech żołnierzy walczących w Armii Unijnej i czterech w Armii Konfederackiej. George Crittendon, senator ze stanu Kentucky, miał po jednym synu w armii południowej i w armii północnej, podobnie jak Fredrick Hubbard, który służył w artylerii armii południowej, a jego brat Henry służył dzielnie w armii północnej.

Wojna secesyjna kosztowała 620,000 istnień ludzkich, zniszczyła kraj na olbrzymią sumę 5.2 biliona dolarów. „Zawdzięczamy” jej wprowadzenie podatku dochodowego, uchwalonego po raz pierwszy w 1862 roku dla finansowania kosztów wojny. W tym samym roku wprowadzono również prawo, dające rządowi możliwości drukowania papierowych pieniędzy i sprzedawania rządowych obligacji.

Wojna secesyjna również była bezpośrednią przyczyną niesłychanego wzrostu wynalazczości w dziedzinie zarówno obrony człowieka przed możliwością śmierci, jak i w celu szybkiego i sprawnego uśmiercania żołnierzy przeciwnika.

Poniżej lista wynalazków z okresu wojny:
1. Działa artyleryjskie montowane na pociągach
2. Łódź podwodna
3. Rurka do oddychania pod wodą
4. Pierwsze pola minowe
5. Peryskopy do walki w okopach
6. Okopy na wielką skalę
7. Miotacze ognia
8. Telegraf militarny
9. Torpedy morskie
10. Zatory drutowe
11. Bomby z elektrycznymi zapalnikami
12. Zasłony dymne

Koniec części 1.
Krzysztof Wawer