Porady Finanse Wujek Sam czeka

Wujek Sam czeka

SHARE

Początek każdego nowego roku to nie tylko wymyślanie postanowień noworocznych. To jak zawsze okres porządkowania dokumentów finansowych, rachunków i kont bankowych. Wujek Sam czeka na swój wielki dzień.

Jak co roku do 15 kwietnia musimy złożyć nasze zeznanie podatkowe. W zależności od wysokości naszych zarobków możemy kwalifikować się na otrzymanie darmowego serwisu podatkowego. Oto kilka z nich:

• Volunteer Income Tax Assistance (VITA) – program sponsorowany przez IRS. VITA to darmowy serwis przygotowania zeznań podatkowych dla osób zarabiających poniżej $54 000 rocznie, osób niepełnosprawych, osób starszych lub osób mówiących słabo po angielsku.
• Tax Counseling for the Elderly – również sponsorowany przez IRS dostępny jest dla osób starszych – 60 lat lub więcej.
• Free File – jeśli twoje zarobki są poniżej $62 000 rocznie możesz skorzystać z darmowego oprogramowania komputerowego do składania federalnych zeznań podatkowych – www.e-file.com.

Nie zapomnijmy również o odpisach. Aby otrzymać jak najwyższy zwrot podatkowy warto zagłębić się we wszystkie odpisy i kredyty oferowane przez IRS. Możemy kwalifikować się na więcej niż nam się wydaje. Oto kilka podstawowych odciągnięć od których warto zacząć nasze odpisy:
• American Opportunity Tax Credit – dostępny dla studentów w każdym wieku uczęszczających do college’u. Kredyt obliczany jest w zależności od wydatków. Możemy otrzymać do $2 500 rocznie przez cztery lata.
• Earned Income Tax Credit – kredyt oferowany dla rodzin o niskich zarobkach. Kredyt otrzymywany jest w formie gotówki wysyłanej przez rząd. Warunkiem jest złożenie zeznania podatkowego – nawet jeśli nie musisz płacić podatków. Bez zeznania, rząd nie wie, że kwalifikujesz się na kredyt.
• Child and Dependent Care Credit – jeśli płacisz osobom trzecim za opiekę nad twoim dzieckiem lub inną osobą kiedy ty udajesz się do pracy możesz kwalifikować się na rządkowy kredyt w wysokości do $6 000.
• State Income or Sales Tax Deduction – każdy z nas może odpisać State Income Tax z federalnego zeznania. Jeśli mieszkasz w stanie, w ktorym nie ma stanowego podatku od zarobków możesz odciągnąć kwotę stanowego podatku od sprzedaży (state sales tax), który zapłaciłeś w ciągu roku.
• IRA Contributions – wkładu w Roth IRA nie możemy odpisywać, ale wkład w tradycjonalne konta IRA możemy odliczyć od podatku do wysokości $5 500. Jeśli jesteś w wieku powyżej 50 lat kwota to wynosi $6 500.

W tym roku warto również pamiętać, że czas składania zeznań podatkowych zostaje wydłużony do 18 kwietnia ze względu na przypadający 15 kwietnia Dzień Emancypacji, który jest świętem federalnym.

Kolejną rzeczą wartą przypomnienia jest Affordable Care Act (ACA) dla osób indiwidualnych bez ubezpieczenia zdrowotnego kary wzrastają do $695 lub 2.5 procent zarobków netto na rodzinę.

W tym roku wchodzą w życie dwie dodatkowe formy podatkowe związane z ACA. Jedna dla osób zatrudnionych przez duże firmy (50 pełnoetatowych pracowników lub więcej) – 1095-C. Druga dla osób pracujących dla siebie lub zatrudnionych przez małe firmy – 1095-B. Obie wymagają od nas informacji na temat posiadanego ubezpiecznia, planu jak i jego kosztów.

jj