Najnowsze XXI Zaduszki Jazzowe w Chicago

XXI Zaduszki Jazzowe w Chicago

PODZIEL SIĘ

W Chicago gramy dla WAS już ponad 20 lat!!! Zapraszamy w poniedziałek,
4 listopada o 7 wieczorem do Chopin Theatre (1543 W. Division St., Chicago).

„Jazz to niebywała możliwość twórczego rozwoju, swobody, możliwość wyboru stylu,
improwizowanie, szansa wyżycia się. To daje radość i satysfakcję”.
(Zbigniew Namysłowski)

Czy chcemy, czy nie, nadeszła jesień. Ciepłym wieczorom i porankom mówimy „good bye”, a sami wpadamy w zadumę nad przemijaniem czasu. Przyroda powoli usypia i szykuje się do długiej zimy. Ludzie korzystają z ostatnich promieni słońca, aby pójść na cmentarze, oczyścić z żółtych liści groby bliskich i pomyśleć o tych, co odeszli. Cóż, taka kolej rzeczy. W melancholijną pustkę jesiennego przemijania weszli ponad pół wieku temu krakowscy jazzmeni, przyjmując jedyną chyba na świecie formułę obchodów święta zmarłych: wypominki, wspominki czy też zaduszki… na jazzowo.

Monotonny, spokojny głos lektora w kościele oo. Dominikanów przerywany jest co chwilę wibrującym dźwiękiem trąbek i saksofonów, popartych delikatnymi uderzeniami w czynele perkusji czy struny kontrabasów. Dźwięk ten przenosi się na ulice wokół krakowskiego Rynku, aby za chwilę zadomowić się na dobre w filharmonii, w pobliskich piwnicach, takich jak „Piwnica pod Baranami”, klub „U Muniaka” czy majestatyczna kaplica
św. Kingi w Wieliczce. W tych dniach Kraków świętuje swoje jedyne i unikalne na ziemskiej kuli „Zaduszki Jazzowe”.

All Souls’ jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze. Przed nami kolejna magiczna noc w Chopin Theatre – poniedziałek,
4 listopada – uczta dla fanów jazzu… i nie tylko. W tym roku, na Zaduszkach wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski i plejada miejscowych muzyków….

Mateusz Smoczyński

• Mateusz Smoczyński, młody, utalentowany i utytułowany skrzypek – kompozytor z Warszawy, zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. W latach 2012-2016 był pierwszym skrzypkiem w legendarnym amerykańskim zespole – Turtle Island Quartet (zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy).
• Goran Ivanovic & Fareed Haque, słynny duet gitarowy
• Le Percolateur, znany gypsy-jazz band
• TeeMac Quartet z gośćmi
• Sergiusz Zagrzebski & Organ Trio
• Lilianna Zofia Wośko & Daniel Villarreal-Carrillo
• Barbara Panecka & Jurek Jabłoński Trio
• Natalia Kawalec…. i inni.

Natalia Kawalec

Miejscowa edycja festiwalu z roku na rok rozrasta się i przybiera nowe brzmienia. Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1998 roku doszliśmy do obecnego full size (może nawet oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru przewija się ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy.

Zapraszamy na magiczny, jazzowy wieczór – ponad 50-ciu muzyków na dwóch scenach
równocześnie, od 7 wieczorem do wczesnego rana!
Bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru.
Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.
ZAPRASZAMY!