Podróże Przez Amerykę... Yellowstone zimową porą

Yellowstone zimową porą

PODZIEL SIĘ

Parku Narodowego Yellowstone chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Większość z nas już w nim była. W zeszłym roku odwiedziło go ponad 3 miliony turystów. Z reguły park ten odwiedzany jest latem. O czym większość z nas nie wie, zimą przechodzi on zupełną transformację. To tak jak poznawać to miejsce od nowa. Nic nie wygląda tak samo jak latem, nawet bizony.

W zimie do północnej części Yellowstone można dojechać autem.  Wszystkie drogi wewnątrz parku są pozamykane oprócz drogi pomiędzy północnym wjazdem od strony miasteczka Gardiner w stanie Montana a północno-wschodnim wjazdem pomiędzy Mammoth i Cooke City.

To że drogi są pozamykane nie znaczy, że parku nie można zwiedzać. Otóż zimą, od grudnia do marca, park zaprasza na przejażdżki tzw. SnowCoach, czyli busami z gąsienicami zamiast kół. Na tych bardziej odważnych czekają snowmobile. Dla tych spragnionych ciszy i świeżego powietrza polecam narty biegówki i snowshoes – rakiety śnieżne. To są jedyne formy zwiedzenia parku od wewnątrz, kiedy śnieg skrzypi pod butami.

Zimowe Yellowstone to zapierające oddech krajobrazy, ośnieżone drzewa, zamarznięte strumyki, skały i głazy pokryte czapami śniegu, bizony wylegujące się w piałym puchu i gejzery… No właśnie gejzery, które zmieniają swoje piękne niebiesko-zielonkawe kolory w rdzawo-brązowe wręcz wyglądające jak pomyje kolory, które na tle czyściutkiego, białego śniegu wyglądają zadziwiająco.

Niezapomniane wspomnienia zapewni noc albo kilka w historycznym Old Faithful Snow Lodge & Cabins lub Flagg Ranch, z którego większość osób korzystających ze SnowCoach i snowmobili zaczyna eskapadę w zimową krainę.
Miejsca na przejażdżkę najlepiej zamówić na wiele tygodni przed planowaną wycieczką. Firmy jak Teton Science School, Old Faithful Snowmobile Tours czy Scenic Safaris oferują profesjonalną obsługę i sprzęt.
Jeśli wolisz sprzęt napędzany swoimi mięśniami to polecam Yellowstone Safari Co. Z nimi możesz wybrać się na biegówkach lub rakietach na zwiedzanie parku, kamping w śniegu czy oglądanie wilków.
A pobliskie miasteczko Jackson to raj dla narciarzy, koneserów wyśmienitego jedzenia i trunków, wielbicieli niezapomnianych widoków oraz wspaniałej zabawy.
Więcej informacji uzyskasz na stronie National Park Service: http://www.nps.gov/yell/planyourvisit/visiting-yellowstone-in-winter.htm

 Siwa