Fakty Chicago Z nowym rokiem nowe przepisy prawne

Z nowym rokiem nowe przepisy prawne

PODZIEL SIĘ

Legalizacja rekreacyjnej marihuany, wyższa płaca minimalna, podwyżka niektórych opłat – te i 255 nowych przepisów prawnych wejdzie w życie w Illinois z dniem 1 stycznia 2020. 

Nowy rok 2020 już tuż, tuż, a wraz z nim nowe przepisy prawne. Jakich zmian powinniśmy się spodziewać od 1 stycznia?

• płaca minimalna z $8.25 wzrośnie do $9.25, a do 1 lipca powinna wzrosnąć do $10/h. Jest to pierwsza podwyżka od 2010 roku!

• legalizacja marihuany rekreacyjnej – od 1 stycznia 2020 dorośli mieszkańcy stanu Illinois, a więc osoby powyżej 21 roku życia zameldowane w naszym stanie będą mogły posiadać przy sobie do 30 gramów marihuany. Marihuana będzie sprzedawana w specjalnych sklepach, które uzyskają pozwolenie na jej sprzedaż. Nie wszystkie miasteczka zgodziły się na działalność takich placówek na terenie swojego miasta. Nadal nie będzie wolno palić marihuany w miejscach publicznych.

• wzrasta opłata za tzw „sticker” na samochody – zamiast zapłacić $101, jak było do tej pory, zapłacimy $151

• firmy zbierające dane personalne na temat mieszkańców naszego stanu będą musiały informować o włamaniu do systemu. Dotyczy to firm, które posiadają informacje na temat więcej niż 500 osób. Z kolei firmy zbierające informacje pozwalające na przeprowadzenie testów genetycznych i ustalenie swojego pochodzenia jak portal ancestry.com nie będą mogły przekazywać tych danych ubezpieczeniom zdrowotnym bez wcześniejszego pozwolenia zainteresowanej osoby.

• wzrasta kara za potrącenie pracownika w rejonie prowadzonych robót drogowych – do tej pory wynosiła 10 tyś dolarów. Od 1 stycznia będzie to już 25 tysięcy dolarów.

• wyższy mandat za wymijanie szkolnych autobusów, z których wysiadają lub do których wsiadają dzieci. Kary zostaną zwiększone ze $150 do $300, a w przypadku kolejnego złamania przepisu nawet do tysiąca dolarów.

• zmiany zajdą także w prawie tzw Scott Law, czyli dotyczącym aut uprzywilejowanych – w przypadku stojącego na poboczu samochodu służb bezpieczeństwa czy cywilnego należy zredukować prędkość lub zmienić pas. Osoby, które nie będą przestrzegały tych przepisów mogą zostać ukarane za pierwszym razem mandatem w wysokości $250, za drugim $750, a kolejne mogą już wzrosnąć do 10 tysięcy dolarów.

• ubezpieczenia zdrowotne będą miały obowiązek pokrywania kosztów za tzw. EpiPen dla osób, które nie ukończyły 18 lat.

• wszystkie schroniska dla zwierząt i inne placówki w których właściciele pozostawiają swoje czworonogi pod profesjonalną opieką muszą być wyposażone w system przeciwpożarowy i odpowiednie alarmy.

• odszkodowania dla rodzin strażaków, policjantów lub innych służb mundurowych, którzy zginą w trakcie pełnienia służby wzrosną z $10,000 do $20,000.

• ciężarówki nie będą mogły stać włączone dłużej niż 10 minut, jeśli znajdują się w odległości 200 stóp lub mniej od mieszkalnego osiedla.

To tylko niektóre ze zmian jakie wejdą w życie w naszym stanie od Nowego Roku.