Najnowsze Zachować zdrowe nawyki podczas świąt

Zachować zdrowe nawyki podczas świąt

PODZIEL SIĘ

Tylko od nas i naszej silnej woli zależy jak spędzimy te święta.
Przede wszystkim powinniśmy skupić się na zbalansowanej diecie i nawykach żywieniowych, które wspomogą nasz metabolizm. Wybierajmy potrawy jak najbardziej odżywcze i jak najmniej tuczące, czyli duszone jarzyny i chude mięsa, najlepiej przygotowane w domu, gdyż wtedy mamy pełną kontrolę nad procesem ich przygotowania.

Jeżeli ruch jest częścią naszej rutyny, nie szukajmy wymówki, że podczas świąt nie będziemy mieć czasu na wyjścia do siłowni lub ćwiczenia. Każda forma ruchu, nawet 15 minut dziennie się liczy. Najważniejsze, że nie siedzimy przy stole objadając się bez umiaru lub nie drzemiemy przed telewizorem, ale jesteśmy aktywni. Zamieńmy tradycje świąteczne w formę treningu ruchowego – zakupy świąteczne jako trening cardio, sprzątanie mieszkania jako trening siłowy.

Święta to czas zabawy, ale także czas wypełniony stresem. Jeżeli czujesz, że ”świąteczna atmosfera” zaczyna cię przytłaczać usiądź, odpocznij, a przed snem wypij herbatkę rumiankową lub z melisy. Nawet w tak szalonym okresie należy zadbać o relaks.

Nie zapominajmy o naszym systemie odpornościowym, to od niego zależy przecież jak się czujemy i czy nie będziemy świętować w łóżku z bolącym gardłem lub wysoką gorączką. W okresie zimowo – świątecznym jest on bardziej eksploatowany. Pamiętajmy więc o częstym myciu rąk, ubieraniu się odpowiednio do panującej aury oraz nie zarywajmy nocy. Możemy także dodać do naszej diety suplementy wspomagające system immunologiczny.

Jeżeli wiemy, że łatwo ulegamy pokusom, postarajmy się znaleźć współtowarzysza naszego planu zdrowych świąt. W dwójkę łatwiej zachować nawyki, które do tej pory stosowaliśmy i łatwiej jest powiedzieć nie, kiedy ktoś nas namawia na kolejną porcję wysokokalorycznego dania. Przecież jemy po to, by dostarczyć naszemu organizmowi niezbędne paliwo, a nie po to, by potem narzekać na nadwagę, zgagę lub inne przypadłości.

IB