Fakty Ciekawostki Zaćmienie Słońca a nasza psychika

Zaćmienie Słońca a nasza psychika

SHARE

Zaćmienie Słońca ma zawsze miejsce, gdy Księżyc jest w nowiu. Tarcza Słońca ulega zasłonięciu, dlatego bardzo często wydaje nam się, że nasza energia życiowa ulega osłabieniu.

Można nawet posunąć się do stwierdzenia, że nasz umysł jest także w tym czasie „przyćmiony”, czyli nie pracuje na pełnych obrotach. Nasilają się nasze stany lękowe i stłumione emocje, jesteśmy rozdrażnieni i bardziej nieuważni, ale też przewrażliwieni.

Nasza emocjonalność może zacząć nam trochę dokuczać, a ujawnia się to zwiększoną drażliwością. Z drugiej strony dla osób bardziej uduchowionych moment zaćmienia Słońca jest dobrą porą na medytacje, kontempalcje lub oddawanie się intuicyjnej twórczości, która może odkryć nasz potencjał.

Można go również porównać do czynności zgaszenia światła. W ciemności zaczynamy poznawać siebie, słyszeć swoje uczucia, gdy je ponownie zaświecimy zaczynamy nowe życie.

W świecie starożytnym zaćmienia Słońca (jak i Księżyca) miały zawsze magiczną moc oraz wzbudzały panikę i strach. Kapłani potrafili je dokładnie przewidzieć i wykorzystywali tą wiedzę do swoich celów.

W późniejszych wiekach uzasadniano je jako karę boską zesłaną na grzeszny lud. Ludzie nie byli pewni czy Słońce powróci, dlatego robili wiele hałasu, bili w bębny, krzyczeli, by odstraszyć złe moce i zwyciężyć w walce światła z ciemnością. Dziś pomimo dokładnego wyjaśnienia tego zjawiska i tak wielu kojarzy się ono z apokalipsą.

Przyczyna powstawania zaćmienia jest prosta. Kiedy dwa ciała niebieskie (obserwowane z Ziemi) ustawią się dokładnie w jednej linii, można obserwować zaćmienie, które występuje, gdy oba ciała mają niemal identyczne średnice kątowe.

Astrologowie badający wpływ konfiguracji planet na życie człowieka uważają, że ludzie urodzeni podczas zaćmienia (notuje się wtedy zwiekszoną liczbę porodów) wyróżniać się będą spośród innych intensywnością przeżywanych emocji. Mogą być to jednostki o charyzmatycznym i zarazem niepokojącym charakterze. Do dziejów świata zaćmienia według astrologów wnoszą napięcia i niepokoje społeczne, a w ich czasie dochodzić może do początków zdarzeń, które wpływają na zmianę biegu historii. Poza tym wpływ zaćmienia może być widoczny nawet po pewnym czasie od jego wystąpienia.

Zaćmień Słońca nie lubią zwierzęta, które chętnie chowają się wtedy i starają nie wydawać bez potrzeby dźwięków. Domowe zwierzęta są bardzo zaniepokojone, ale może mieć na to wpływ lęk i ekscytacja odczuwane przez ich właścicieli.

Z meteorologicznego punktu widzenia podczas zaćmienia Słońca zapada cisza. Tajemnica tej zagadki, czyli zauważalnej podczas zaćmienia ciszy kryje się w tym, że zmienia się wtedy nie tylko prędkość, ale także kierunek wiatru, oprócz tego obniża się temperatura powietrza. Brak promieni słonecznych zmniejsza zróżnicowanie temperatury przy powierzchni ziemi, a co za tym idzie, tłumi turbulencje, czyli wiatr.
IB