Tylko u nas Zaduszki Jazzowe w Chicago

Zaduszki Jazzowe w Chicago

SHARE

All Souls’ Day Polish Jazz Festival

„Muzyka nie tylko daje nam ukojenie i dostarcza rozrywki. Jest czymś więcej. Można poznać człowieka po muzyce jakiej słucha”.
Paulo Coelho, „Czarownica z Portobello”

Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Ten gatunek muzyki rozwija się w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Poznań i wielu, wielu innych. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago, z jego ogromną Polonią nawiązuje do imprez Jazzowych w „starym” kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego All Souls’ Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre.Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Ten gatunek muzyki rozwija się w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Poznań i wielu, wielu innych. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago, z jego ogromną Polonią nawiązuje do imprez Jazzowych w „starym” kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego

All Souls’ Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre.All Souls’ jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.

Przed nami kolejna magiczna noc w Chopin Theatre –poniedziałek, 6 listopada – uczta dla fanów jazzu …i nie tylko.

W tym roku, z okazji 19 już Zaduszek Jazzowych w Chicago wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski i plejada miejscowych muzyków….

  • Krzesimir Dębski / Adam Czerewiński Band featuring Bob Lizik & Vijay Tellis-Nayak 
  • Adam Palma – najlepszy polski gitarzysta akustycznyl Agnieszka Iwańska & Antykwariat Jazz Band 
  • Tad “TeeMac” Janik & Pamela Fernandez + Ambient Funk 
  • Sergiusz Zgrzębski & NeoTriol Justyna Biała Band
  • Jacek Mroczka & Lemon Blues
  • Włodzimierz Zuterek….i inni

Od 19 już lat atmosferę tego najstarszego w Europie, a może nawet na świecie, festiwalu możemy przeżywać z daleka od ojczyzny, w Chicago.
Miejscowa edycja krakowskiego festiwalu z roku na rok rozrasta się i przybiera nowe brzmienia.
Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1999 roku doszliśmy do obecnego full size (może nawet oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru przewija się ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy.
Znany krytyk muzyczny Howard Reich z Chicago Tribune parokrotnie odwiedzał festiwal i dawał wyraz uznania dla tej imprezy na łamach gazety, recenzując i rekomendując Zaduszki wśród środowisk amerykańskich melomanów. Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Konsulat Generalny RP w Chicago. („Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”.)…

W sumie ponad 50-ciu muzyków w Chopin Theatre, na dwóch scenach równocześnie od 7:00 p.m. do wczesnego rana – 6 listopada! Bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com (via Paypal, tańsze w przedsprzedaży) lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru.

Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.Przed nami kolejna cudowna jazzowa noc. Uczyńcie ją magiczną, tak jak co roku w Krakowie…..ZAPRASZAMY!

Materiały (teksty i zdjęcia) dzięki uprzejmności organizatorów