Porady Finanse Zaoszczędź na wymarzone wakacje

Zaoszczędź na wymarzone wakacje

PODZIEL SIĘ

Produkty w sklepach są coraz droższe, rachunki z każdym miesiącem przychodzą coraz wyższe, pieniądze z portfela znikają w zatrważającym tempie, a na kartach zwiększa się zadłużenie. Trudno ci odłożyć na spełnianie marzeń, na upragnione wakacje czy na nowe meble. Czas pomyśleć o oszczędzaniu.

Dziś kilka praktycznych porad, które pozwolą ci zaoszczędzić kilka dolarów nie tracąc na jakości życia.
■ tankuj taniej – jeśli twoje auto nie wymaga wysokooktanowego paliwa, to wlewaj do niego benzynę z niższej półki. W ten sposób zaoszczędzisz na każdym tankowaniu kilka dolarów, a w ciągu roku może nazbierać się całkiem pokaźna suma. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej, w miarę możliwości porzuć auto na rzecz roweru lub pieszych wycieczek.

■ zrezygnuj z kupowania wody w butelkach – niemal każdy dom wyposażony jest w filtr do wody – w lodówce, przy kranie, przy głównym ujściu wody do domu, itd. Przefiltrowana woda nadaje się do spożycia. Nie przepłacaj za wodę kupując ją w sklepie w butelkach. W ciągu roku możesz zaoszczędzić nawet około $1000.

■ obniż rachunek za telewizję – sprawdź dokładnie swój rachunek za telewizję i zrób rozpoznanie, czy na rynku nie ma tańszej opcji. Zastanów się także, ile czasu spędzasz oglądając telewizję. Może okazać się, że w ogóle jej nie potrzebujesz i spokojnie możesz zrezygnować z kablówki czy satelity. Możesz też założyć telewizję internetową, która jest dużo tańsza.

■ kontroluj rachunki – staraj się płacić wszystkie opłaty na czas, a karty kredytowe spłacaj przed upływem promocyjnych ofert. Średnio kara za spóźnienie z płatnością wynosi $39, które można wydać znacznie lepiej i na bardziej przyjemne rzeczy niż kara do banku.

■ zmniejsz rachunki domowe – możesz tego dokonać poprzez np. zamianę żarówek na LED-owe, skrócenie długości kąpieli, zakręcanie wody podczas mycia zębów, ograniczenie częstości prania, kontrolowanie zużycia prądu (staraj się wyłączyć z kontaktu przedmioty, których nie używasz), itd.

■ gotuj w domu – wiele miejsc pracy oferuje lunch po zniżkowej cenie, więc chętnie korzystasz z takiej oferty. A przecież możesz zaoszczędzić gotując w domu. Poza tym obiad przygotowany w domu jest dużo zdrowszy niż gotowe obiady od jakieś firmy. Postaraj się także nie wychodzić zbyt często do restauracji czy barów.

■ nie kupuj na zapas – badania wykazują, że średnio 30% produktów spożywczych trafia do śmietnika. Jeśli wydajesz tygodniowo $200 na zakupy, to wyobraź sobie, że średnio do śmieci trafia jedzenie o wartości $60-$70. Kupuj mniej, a jeśli widzisz, że za dużo kupiłeś, zawsze możesz coś zamrozić. Przed wyjściem do sklepu zaplanuj swoje zakupy.

■ zrezygnuj z siłowni – zrób sobie rachunek sumienia i zastanów się, jak często chodzisz na siłownię. Jeśli jesteś tylko gościem na siłowni, to może warto zrezygnować z członkostwa i oddać się dłuższym spacerom, ćwiczyć w domu przy pomocy aplikacji. Jeśli lubisz spędzać czas na siłowni, to postaraj się wynegocjować lepszą cenę.

■ parz kawę w domu – zamiast zaczynać dzień od wizyty w Starbucks, Dunkin Donuts lub innym miejscu serwującym kawę, zaparz ją sam w domu. Średnio kawa kosztuje $4, jeśli codziennie wypijasz minimum jedną, to w ciągu miesiąca wydajesz na nią $120, a rocznie $1440! Za te pieniądze możesz pojechać na dobre wakacje all-inclusive.
Powodzenia w oszczędzaniu!

MK