Żyj zdrowo Zdrowie Zapobiegaj hemoroidom

Zapobiegaj hemoroidom

SHARE
zdrowie

Swędzenie, pieczenie i krwawienie z okolic odbytu to problemy 3 na 4 mieszkańców USA. Tak zaczynają się żylaki odbytu, zwane fachowo hemoroidami. Jeśli nie masz tego rodzaju problemów – to ciesz się.

Dziś piszemy o przyczynach wywołujących hemoroidy.

Dźwiganie ciężkich przedmiotów

Nie podnoś rzeczy, które są bardzo ciężkie i nie przenoś ich sam. W twoim ciele wytwarza się wówczas ciśnienie, które naciska na odbyt, powodując uszkodzenie żył – zaczynają pęcznieć i pojawiają się hemoroidy. Jeśli musisz już coś podnieść, to zrób to w prawidłowy sposób, czyli przy mocy siły kolan, a nie pleców.

Przerost ambicji na siłowni

Chcesz się popisać przed kolegami i trenerem na siłowni i podnosisz ciężary. Może im zainponujesz, ale sobie zaszkodzisz. Jesteś na najlepszej drodze, aby stać się posiadaczem hemoroidów.

Długie posiedzenia

Jeśli w ubikacji odnajdujesz chwilę spokoju i ciszy i przez to spędzasz na muszli klozetowej długi czas, szkodzisz sobie. Postaraj się wejść, usiąść, załatwić to co masz zrobić i wyjść.

Zła dieta

Objadanie się fast foodami nie jest dobre i doskonale o tym wiesz. Najczęściej nie zawierają błonnika, który ułatwia pracę jelit i wypróżnianie się. Postaw na żywność bogatą w błonnik.

Zatwardzenia

Jeśli wypróżnianie się przychodzi ci z trudem i zaledwie 2-3 razy w tygodniu, to cierpisz na zatwardzenia, które prowadzą do powstania hemoroidów. Siedząc na muszli wkładasz całą siłę, aby wydalić kał i tym samym możesz doprowadzić do popękania naczynek i hemoroidów. Postaraj się jeść żywność bogatą w błonnik i pić dużą ilość wody.

Biegunka

Gdy za często biegasz do ubikacji, to też nie jest dobrze. Każda wizyta to dodatkowe obciążenie dla twoich żył w odbycie, które napinają się. Jeśli masz dość częste biegunki, poszukaj odpowiednich leków zapobiegających rozwolnieniu.

Ciąża

Rosnące w brzuchu matki dziecko zaczyna z czasem naciskać na wiele narządów, które zmieniają swoje położenie. A do tego dochodzą jeszcze zmiany hormonalne i zaparcia. To wszystko sprawia, że 35% kobiet w ciąży cierpi na hemoroidy.

Brak ruchu

Ruch to zdrowie i z nadejściem wiosny powinieneś zaopatrzyć się w wygodne buty i zacząć spacerować, biegać, wrócić na siłownię. Nadwaga ma wpływ na pojawienie się hemoroidów – dodatkowe funty naciskają na twój odbyt. Postaraj się być w ruchu średnio 150 minut tygodniowo – to tylko 2.5 godziny. Dasz radę.

nn