Porady Lekarz Zawód medyczny to twoja pewna przyszłość

Zawód medyczny to twoja pewna przyszłość

PODZIEL SIĘ

Marzeniem każdego z nas jest dobrze płatna, satysfakcjonująca praca. Zastanawiamy się jak to osiągnąć, czy w naszym przypadku jest to możliwe? Jak pokierować naszym życiem, by zmieniło się na lepsze? Może nadszedł czas na działanie i zmiany?

Na pewno w wielu przypadkach słuszną decyzją będzie edukacja. Wielu naszych rodaków mieszkających w Chicago lub na przedmieściach nie orientuje się, że dzięki naszej organizacji można zdobyć zawód na bezpłatnych kursach, mieć stałą pracę, pewne zarobki, świadczenia oraz perspektywę rozwoju zawodowego.

Bezpłatne Kursy CNA (Certified Nursing Assistant) organizowane są przez ZAP od 27 lat, przygotowują do egzaminu stanowego i uzyskania stanowej licencji CNA. Bezpośrednio po pozytywnym wyniku egzaminu można otrzymać pracę w szpitalu, domu opieki i innych placówkach służby zdrowia. Klasy te dla wielu osób są pierwszym krokiem do dalszego kształcenia się w kierunkach medycznych.

Zajęcia na kursie prowadzone są w języku angielskim, w małych grupach. Kurs CNA obejmuje zajęcia teoretyczne (100 godz.) i praktyczne (50 godz.). W ciągu 13 tygodni oprócz zajęć zawodowych oferujemy naukę języka angielskiego pod kątem terminologii medycznej, podstawy komputerowe oraz prowadzimy seminaria uczące profesjonalnego zachowania się podczas rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcami, pomagamy w napisaniu życiorysu zawodowego (resume). Oferujemy kursy popołudniowe oraz sobotnio-niedzielne. Zajęcia praktyczne odbywają się w domach spokojnej starości. onadto w ramach zajęć studenci nabywają umiejętności udzielania pierwszej pomocy (CPR). Po uzyskaniu licencji stanowej CNA uczestnicy kursu mogą skorzystać z dodatkowego przeszkolenia na pomoc rehabilitacyjną (Physical Rehabilitation Aide). Zajęcia odbywają się przez dwie kolejne soboty i niedziele od godz. 8:00 do 16:00. Uczestnicy kursu bezpłatnie otrzymują książki i materiały pomocnicze. ZAP pokrywa koszt egzaminu stanowego.

W związku z tym, że kursy CNA są dotowane, nasi sponsorzy narzucają pewne wymogi, jakie muszą spełniać kandydaci. W kursach bezpłatnych uczestniczyć mogą osoby, które mają pozwolenie na pracę, ukończyły 18 lat, mieszkają w stanie Illinois oraz dochody nie przekraczają limitów finansowych ustalonych przez sponsorów. Dla osób, które nie kwalifikują się na kursy bezpłatne, oferujemy płatne kursy pomocy pielęgniarskich i rehabilitacyjnych po atrakcyjnych cenach.

Program CNA (Certified Nursing Assistant) prowadzony w ZAP, wielokrotnie nagrodzony, sponsorowany jest przez ICCB (Illinois College Community Board) oraz zatwierdzony przez Illinois Board of Education, Illinois Department of Public Health i Illinois Department of Public Aide.

Więcej informacji:
tel. 773 282-1122 wew. 403 lub 401
www.polish.org
Barbara Gawronska
Koordynator programu

W podjęciu decyzji może pomogą Państwu wypowiedzi naszych studentów.

Ewa lat 52 (ukończyła kurs w 2017)
Do podjęcia kursu CNA namówiły mnie koleżanki. Mimo obaw postanowiłam, że spróbuję i zobaczę co będzie. Zastanawiałam się jak dam sobie radę ze wszystkimi obowiązkami: praca, dom i jeszcze szkoła. Wkrótce okazało się, że wszystko jest możliwe do zrobienia. Nauczycielka fantastycznie i z uśmiechem przekazywała fachową wiedzę. W klasie nawiązałam nowe przyjaźnie i nawet nie zauważyłam, kiedy nadszedł czas na egzamin stanowy. Po informacji, że zdałam, radość była ogromna, duma mnie rozpierała. Uwierzyłam w siebie i postanowiłam, że muszę iść dalej. Rozpoczęłam naukę w nowej szkole. Pozdawałam kolejne egzaminy i obecnie mam tytuł asystenta medycznego. Pracuję w gabinecie lekarskim i aż trudno uwierzyć, że kiedyś mdlałam na widok krwi. Cieszę się, że się odważyłam.

Tomek lat 26
Chciałem studiować kierunek, po którym mógłbym pracować w służbie zdrowia. Nie byłem zdecydowany co konkretnie. Myślałem o pielęgniarstwie, rehabilitacji, asystencie lekarza. Uczęszczałem do college i zbliżał się czas do podjęcia wiążących decyzji co dalej… Po usłyszeniu ogłoszenia w radiu, postanowiłem zapisać się do ZAP na kurs CNA. Po zdanym egzaminie stanowym rozpocząłem pracę w szpitalu na południu Chicago. Pozwoliła mi ona z bliska przyjrzeć się obowiązkom na różnych stanowiskach i odkryć, że praca z pacjentami daje mi ogromną satysfakcję Podjąłem więc decyzję, chcę zostać lekarzem ortopedą. Z mojego obecnego miejsca pracy otrzymałem listy rekomendacyjne, które pomogły mi zostać studentem UIC na kierunku medycznym.

Wioletta
Byłam zatrudniona przez agencję do opieki nad starszymi osobami. Po pewnym czasie, mimo że mój angielski nie był najlepszy zapisałam się do ZAP na kurs CNA. Po zdanym egzaminie ciągle „doskonaliłam” mój angielski na kolejnych kursach: EKG i pobierania krwi. Rozpoczęłam pracę na cały etat w szpitalu i podjęłam naukę w szkole, aby uzyskać tytuł pielęgniarki. Obecnie pracuję w Centrum Dializ jako LPN oraz przygotowuję się do egzaminów na RN. Nie było mi łatwo pogodzić obowiązki: matki, żony, pracy i nauki, ale dzięki mojej determinacji, pomocy oraz wyrozumiałości męża udało się. Dzisiaj jestem z siebie bardzo dumna. Mam pracę, która daje mi mnóstwo satysfakcji. Jestem szczęśliwa.

Danuta lat 60+
Opiekuję się osobami starszymi ponad 20 lat. Z roku na rok zdobywałam doświadczenie, ale jednocześnie coraz bardziej czułam potrzebę posiadania wiedzy teoretycznej. Lata mijały i podjęcie nauki odkładałam na później, bo ciągle coś…W końcu zapisałam się na kurs CNA do ZAP. Odkryłam, że nauka sprawia mi ogromną przyjemność. Z łatwością zdałam egzamin stanowy. Obecnie mam dyplom, fachową wiedzę i doświadczenie. Podniosłam swoje kwalifikacje i dzięki temu mogę ubiegać się o pracę z wyższym wynagrodzeniem. Szkoda, że z decyzją pójścia do szkoły czekałam wiele lat, ale CHCIEĆ TO MÓC.