Porady Zdrowy poranek

Zdrowy poranek

SHARE

Wielu z nas ucisza budzik kilkakrotnie, zanim uda mu się w końcu wstać z łóżka. Niestety wtedy nie ma już czasu na nic. Suchy szampon i batonik przeładowany cukrem stanowi nasz początek dnia.

Co zrobić, aby każdy poranek naładował nas energią i zdrowiem.

Zacznij dzień od uśmiechu
Będąc jeszcze w łóżku pomyśl o czymś co ci przyniesie uśmiech i utrzymaj to pozytywne odczucie. Fala endorfiny i serotoniny niech rozejdzie się po mózgu. Pozostanie w tym nastroju ma znaczący wpływ na motywację, produktywność i dobre samopoczucie.


Kubek kawy
Czarna kawa z dodatkiem łyżki tłoczonego na zimno oleju kokosowego i łyżki miodu przyspieszy metabolizm i wspomoże trawienie. To sposób na delikatny detox, smaczny i energetyzujący.
Oddychaj świeżym powietrzem
Ważne jest, by wymienić powietrze w swoim pokoju i mieszkaniu. Bardzo proste i skuteczne. Otwórz okno, usiądź w jego pobliżu, masuj nagdarstki, kostki, biodra i szyję. Możesz również zrobić pięć minut ćwiczeń oddechowych siedząc w łóżku, plecy oprzyj o ścianę, zamknij oczy. Wystarczy pięć sekund wdech, pięć sekund wydech, powtarzaj to przez pięć minut. Najlepiej powtórz te ćwiczenia trzy razy dziennie.


Telefoniczny detox
Gdy się budzisz, nie sięgaj od razu po telefon, aby sprawdzić wiadomości. Zostaw to na później.
Odżywcze smoothie
8 uncji mleka migdałowego, nasion lnu, białko pochodzące z groszku (pea protein powder), kakao, pokruszone ziarna kakaowca (cocoa nibs), maliny lub jagody, awokado i nasiona chia zblenduj razem.
Budzik ustawiony na tą samą godzinę
Budzenie się o tej samej porze każdego dnia, poprawi jakość snu, co z kolei zwiększy energię i pomoże utrzymać stały rytm dobowy.
Obudź stopy
Nasze stopy są przepełnione zakończeniami nerwów, które nie tylko wpływają na naszą równowagę i postawę, ale także na naszą koncentrację i ostrość umysłu. Rozpocznij dzień od pięciu minut ćwiczeń stóp np. podczas mycia zębów przesuwaj stopy po piłeczce do golfa lub na bosaka po macie do ćwiczeń (Naboso Yoga Mat). Piłka golfowa i mata do jogi to jak refleksologia dla twoich stóp.
Motywuj się
Podczas rannych czynności warto usłyszeć coś motywującego. Może to być energetyzująca muzyka, książka audio book, filmik na youtube. Słowa inspirują do sukcesu i napędzają produktywność. 10 minut dziennie motywującego filmiku może wpłynąć na odnalezienie celu i wizji.
Dzienniczek wdzięczności
Badania wykazują, że dziękowanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi. Nie ma znaczenia, czy dziękujesz sobie, tym, którzy są wokół ciebie, czy Bogu. Są to korzyści dla ciebie, zapisane w prostym akcie podziękowania i wdzięczności.
Światło
Zalecane jest 15 nawet 30 minut przebywania na słońcu każdego ranka. Światło słoneczne uderza w szyszynkę w mózgu, co zmniejsza produkcję melatoniny, a to z kolei poprawia czujność. Światło wewnętrzne nie jest wystarczająco mocne, aby wywołać taką reakcję. Jeśli jest ciemno lub zimowo, gdy wstajesz, spróbuj kuracji fototerapeutycznej (terapia światłem).


Woda z cytryną
Wystarczy wycisnąć 1/2 cytryny do szklanki wody, aby wzmocnić układ odpornościowy (dzięki witaminie C) i alkalizować ciało. To doskonały sposób na rozpoczęcie dnia, zapewni uczucie świeżości i energii.
Świeżo wyciśnięty sok
Zaleca się picie jednego świeżego soku każdego dnia, by dostarczyć składników odżywczych organizmowi. Można zrobić zielony sok z ogórkiem, selerem, jarmużem, imbirem, cytryną i jabłkiem lub sok buraczany. Naładowany witaminami i minerałami sok postawi cię na nogi. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić świeżego soku, wymieszaj łyżeczkę suszonych sproszkowanych warzyw (greens powder) z 1 cup wody.
Zdrowe śniadanie
Rozpocznij dzień od śniadania bogatego w białko i błonnik. Spróbuj jajecznicę z kiełbasą z indyka, grecki jogurt z jagodami i orzechami lub płatki owsiane z owocami. Ogranicz spożycie dużej ilości węglowodanów. Zamień je na błonnik, zdrowe tłuszcze i białko.

Barb