Porady Zestaw awaryjny

Zestaw awaryjny

SHARE

Eksperci z departamentu Homland Security oraz Federal Emergency Managment Agency zalecają, aby każdy zaopatrzył się w zestaw awaryjny i miał go w domu. Również plecak z najważniejszymi rzeczami powinien być spakowany i gotowy do wzięcia w razie nieoczekiwanej klęski żywiołowej lub innych nagłych przypadkach.

Co powinniśmy mieć w tym zestawie:

Żywność

Zapas wody powinien wystarczyć na min. 3 dni, 1 galon wody na osobę. Wysokokaloryczna żywność głównie w puszkach, czekolada, suchary. Należy pamiętać o zapasie dla zwierząt.

Apteczka

Najlepiej osobny zasobnik na pas lub do zapięcia na plecaku. Bandaż, bandaż elastyczny, plastry, serwetki do dezynfekcji, antybiotyk w maści, leki przeciwbólowe, na przeziębienie, na problemy z trawieniem, nożyczki termometr, rękawiczki jednorazowe, tampony dla kobiet (świetne na rozpałkę, do zrobienia gazy opatrunkowej), prezerwatywa (do zabezpieczenia dokumentów, włożona w skarpetę może służyć jako zbiornik na wodę.

Sprzęt

Ręczny otwieracz do konserw i nóż.
Latarki (ręczna, czołowa) zasilane bateriami najlepiej bateriami AA, AAA lub akumulatorkami.
Radio na baterie. Pomocne będzie w uzyskaniu najnowszych informacji i ważnych aktualizacji.
Ładowarka solarna/dynamiczna, zapasowe baterie.
Gwizdek, w razie potrzeby można sygnalizować pomoc.
Maska przeciwpyłowa pomocna będzie w razie użycia broni biologicznej, jądrowej i innych katastrof środowiskowych, które mogą zanieczyścić powietrze na zewnątrz. W momencie uszczelniania domu ochroni nas przed zanieczyszczonym powietrzem.
Plastikowa folia przyda się do budowy schronienia. Stworzenie 2-4 cm grubości ściany pomoże utrzymać wewnątrz powietrze czyste i bezpieczne do oddychania.
Taśma klejąca. Dzięki niej uszczelnimy dom przed zanieczyszczonym powietrzem. Kleimy zaczynając od rogów, a później kleimy w dół krawędzi.
Mini kuchenka, menażka, sztućce, manierka lub pojemnik na wodę.
Zapałki. W wodoodpornym pojemniku przydadzą się w domu oraz by rozpalić ognisko w razie potrzeby.
Gaśnica.
Worki na śmieci. W razie problemu z kanalizacją potrzebna będzie improwizacja do utrzymania prawidłowych warunków sanitarnych, worki na śmieci będą idealnym rozwiązaniem do utylizacji odpadów.
Klucz francuski. Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić w momencie klęski żywiołowej lub innej katastrofy jest odciąć gaz ziemny, energię elektryczną, wodę. Iskry z wyłączników i innych urządzeń elektrycznych mogą zapalić przecieki gazu, co prowadzi do potencjalnie zagrażających życiu eksplozji. Upewnij się, że masz klucz lub szczypce, które użyjesz do zamknięcia dostępu. Każdy członek rodziny powinien wiedzieć i umieć to zrobić.
Mapa. Papierowa kopia mapy pomoże ci się przemieszczać bez użycia GPS lub telefonu.
Ładowarka do telefonu oraz zapasowa bateria do telefonu komórkowego.
Zestaw do czyszczenia wody lub jedna kwarta bliczu bezzapachowego i kroplomierz. Dezynfekcja wody przed piciem jest kluczowa; po katastrofie naturalnej lub w nagłych wypadkach, woda z kranu może być zanieczyszczona bakteriami, wirusami i innymi toksynami. Wrząca woda będzie zabijać patogeny, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Jednakże, jeśli nie masz pieca lub innego źródła ciepła do gotowania wody, można go zastąpić kilkoma kroplami wybielacza bezzapachowego.
Notatnik i długopis użyjesz do zostawienia wiadomości lub do narysowania mapy.
Dodatkowa kopia kluczy do samochodu i domu.
Ręcznik, koc, mata, śpiwory.
Mylar koc, znany jako kosmiczny koc lekki, zmniejszy straty ciepła ciała. Jeśli jesteś zmuszony szukać schronienia w zimnych warunkach, koc Mylar może okazać się bezcenny.

Środki czystości i higieny osobistej

Mydło, płyn do naczyń, pasta do zębów, szczoteczka, żel do dezynfekcji rąk.
Wilgotne chusteczki. Bez wody, nie będzie możliwy prysznic lub kąpiel. Wilgotne chusteczki będzie można użyć do higieny osobistej.

Odzież

Obuwie, nakrycie głowy, bielizna na zmianę, spodnie, polar, lekka wodoodporna kurtka lub płaszcz, mała parasolka, rękawiczki.

Lekarstwa

Lista branych lekarstw i dawkowanie oraz zapasowe okulary.

Kopie ważnych dokumentów

W wodoszczelnym pojemniku takie jak prawo jazdy, paszport, akt urodzenia, ubezpieczenie, informacje o kontach bankowych.

Gotówka

Minimum $100 w różnych banknotach.

Kontakt i miejsce spotkania

Każdy powinien mieć plan, co zrobić w nagłych wypadkach, w tym ustalony punkt spotkania, który jest znany i łatwy do znalezienia. Zapisz wszystkie te informacje i schowaj w plecaku każdego członka rodziny, tak aby nikt nie zapomniał.

Barb