Życie Polonii Fotorelacje Złożenie wieńców pod pomnikiem Weteranów I wojny światowej

Złożenie wieńców pod pomnikiem Weteranów I wojny światowej

SHARE

 10-go listopada, dzień poprzedzający Dzień Weterana a także 100.  rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, był zimny lecz bardzo słoneczny. Tego dnia reprezentanci Kongresu Poloni Amerykańskiej, oddział na stanu Illinois, Stowarzyszenia Polskich Weteranów i Obwodu Harcerstwa Polskiego w Chicago spotkali się na cmentarzu Św. Wojciecha w Niles, Illinois, przed pomnikiem Weteranów 1-ej Wojny Światowej.

Pomnik jest ulokowany we wschodniej części cmentarza Św. Wojciecha. Był ufundowany w 1929 roku przez Polonię rejonu Chicago w celu uhonorowania żołnierzy Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera a także Polsko-Amerykańskich żołnierzy armii, piechoty morskiej i marynarzy którzy polegli w I wojnie światowej.

Reprezentanci tych trzech polonijnych organizacji spotkali się o godzinie 1 po południu. rozpoczęła się krótką przemową prezesa KPA na stan Illinois, Mirosława Niedzińskiego i odśpiewaniem polskiego i amerykańskiego hymnu przez P. Henryka Zygmunta.

Wieńce honorujące poległych zostały złożone przez komendanta Stowarzyszenia Weteranów, Zygmunta Golińskiego, druhnę Barbarę Chałko, byłą przewodniczącą Obwodu Związku Harcerstwa Polskiego w Chicago i Mirosława Niedzińskiego, Prezesa KPA, wydział na Stan Illinois. W swoim wystąpieniu Prezes Mirosław Niedziński omówił ważną historyczną rolę jaką odegrała Armia gen. Hallera w trakcie wojny z Sowiecką Rosją w latach 1919-1920. Natomiast druhna Barbara Chałko omówiła historię Polskiego Harcerstwa i rolę gen. Hallera w organizacji. Uroczystości zakończono zapaleniem znicza i odśpiewaniem hymnu Harcerstwa Polskiego “Wszystko co nasze Polsce oddamy”.

 

Po uroczystości część uczestników skorzystała z zaproszenia Pana Czesława Piłata i udała się do cukierni Forest View na Milwukee Av. na wyśmienite ciastka i kawę.

 

Corresponding secretary

PACIL

Wojciech Niedziński

Foto: Anna Zalińska