Przeczytaj Znane i nieznane fakty o Mamach

Znane i nieznane fakty o Mamach

SHARE

Na całym świecie obchodzi się Dzień Matki na różne sposoby i w różnym czasie. Pierwszą sylabą jaką dziecko wypowiada jest „ma”.

A oto co jeszcze możemy powiedzieć o mamach.

1. Matką, która rodzi największe potomstwo na świecie jest słonica. Jej ciąża trwa 22 miesiące, a maluch waży tylko 200 funtów.
2. Matka niedźwiedzica polarna podczas ciąży tyje około 400 funtów.
3. Matka orangutana nigdy nie stawia dziecka na ziemi i zazwyczaj karmi je 6 lub 7 lat.


4. Na świecie jest ok. 2 000 000 000 matek.
5. W Dniu Matki odnotowuje się 122 500 000 rozmów telefonicznych.
6. Mamy wykonują około 88% prania w USA. Co stanowi 330 prań i 5300 rzeczy w ciągu roku. Najmniej lubianym zajęciem mam jest odkurzanie schodów.
7. Słowo „mama” to: w języku chińskim „mama”, w Islandii „mamma”, w języku hebrajskim „em”, w Wietnamie „me”.
8. Włoszka Carmelina Fedele w 1995 roku urodziła dziecko, które ważyło 22 funty i 8 uncji.


9. Naukowcy uważają, że hormony, które kobieta produkuje w czasie ciąży prowadzą do trwałych zmian w mózgu matek, podobnie jak hormony u nastolatków przyczyniają się do rozwoju mózgu.
10. Choć macierzyństwo staje się coraz mniej popularne, większość kobiet wciąż zostaje matkami. Obecnie mamy są bardziej wykształcone, starsze i niezamężne.
11. W czasie ciąży dochodzi do wymiany komórek pomiędzy matką i dzieckiem, które mogą utrzymać się w organizmie matki przez lata.


12. W Tajlandii, dzień matki obchodzony jest w sierpniu w dniu urodzin obecnej królowej, Sirikit. Dzień matki w Etiopii obchodzony jest jesienią, gdy rodziny zbierają się na kilka dni świętując macierzyństwo poprzez śpiew i ucztowanie.
13. Co roku, z okazji Dnia Matki wysyłane jest 152 milionów kartek z życzeniami.
14. W Stanach Zjednoczonych, najwięcej dzieci rodzi się w sierpniu, a wtorek jest dniem, w którym najczęściej przychodzą na świat maluchy.

Barb