Fakty Ciekawostki Znane przeboje inspirowane przez kobiety

Znane przeboje inspirowane przez kobiety

SHARE

Można śmiało powiedzieć, że większość piosenek napisanych przez mężczyzn dotyczy kobiet. Ale w niektórych przypadkach piosenki nie są o jakiejś abstrakcyjnej dziewczynie, mówią o prawdziwej osobie, którą ktoś kochał, pożądał lub nienawidził. O kobiecie, która wywarła tak ogromne wrażenie, że stała się inspiracją dla znanego przeboju i cały świat nucił miłosne wyznania lub śpiewał o tęsknocie.

Buddy Holly „Peggy Sue” (1957)
Pierwotny tytuł piosenki to „Cindy Lou, ale w tym czasie perkusista Buddy’ego Jerry Allison romansował z Peggy Sue Gerron i aby pomóc zdobyć mu kobietę tytuł zmieniono na „Peggy Sue”. I jak się okazuje rzeczywiście magia podziała i Jerry i Peggy pobrali się.
Crosby, Stills and Nash „Suite: Judy Blue Eyes” (1969)
Trio zostało założone na potrzeby nagrania właśnie tej piosenki. Ta muzyczna oda na cześć Collins została napisana w momencie, kiedy związek ze Stillsem był bliski rozpadu. Niestety piosenka nic nie zmieniła Judy Collins odeszła, zakochała się w aktorze Stacy Keachu, a trio nagrało jeszcze kilka przebojowych albumów.
Neil Diamond „Sweet Caroline” (1969)
Neil Diamnod dopiero po 42 latach ujawnił, kto był inspiracją do napisania tej piosenki. Było to zdjęcie Caroline Kennedy na koniu jakie znalazło się na okładce magazynu „Life” w numerze z 7 września 1962 roku. Caroline była wtedy dzieckiem i biorąc pod uwagę dość przeerotyzowany tekst wywołało to niezłe poruszenie.
Derek and the Dominos „Layla” (1970)
Ta piosenka to część historii muzyki rockowej. Eric Clapton miał obsesję na punkcie Pattie Boyd, która była żoną jego dobrego przyjaciela George’a Harrisona. Ponieważ nie mógł być z Pattie zamieszkał z jej siostrą Paulą. Kiedy Paula usłyszała „Laylę” od razu zrozumiała, że Clapton jest z nią tylko dlatego, że nie może być z jej siostrą i natychmiast zakończyła ten związek. Kiedy po kilku latach Harrison i Boyd rozeszli się Clapton natychmiast poślubił Pattie.
Cat Stevens „Wild World” (1970)
Patti D’Arbanville była modelką związaną z grupą Factory Andy’ego Warhola. W wieku 16 lat wystąpiła w produkowanym przez Warhola projekcie „Flesh”. Cat poświęcił jej jeszcze jeden utwór „Lady D’Arbanville”. Obie są pożegnaniem z kochanką.
Roling Stones „Brown Sugar” (1971)
Marsha Hunt czarnoskóra modelka i piosenkarka pojawiła się na oryginalnym londyńskim plakacie z musicalu „Hair”. Jagger i Hunt byli razem przez mniej niż rok, ale wystarczająco długo, aby mógł on zostać ojcem Karis Jagger Hunt, pierwszej córki z siódemki jego dzieci.
Chris de Burgh „The Lady in Red” (1986)
W latach 80. był to jeden z największych światowych hitów. Wokalista wspomina w niej pierwsze spotkanie z przyszłą żoną Diane Davison.
Paul Simon „50 Ways to Leave Your Lover” (1983)
Simon napisał piosenkę krótko po opuszczeniu żony Peggy Harper i związaniu się z Carrie Fisher. Z Fisher spędził 7 burzliwych lat, pobrali się w 1983 roku, a w niecały rok rozwiedli się.
John Lennon „Woman” (1981)
Była to oda na cześć kontrowersyjnej osobowści jaką była żona artysty Yoko Ono. Powstała na krótko przed jego zabójstwem.
Billy Joel „Uptown Girl’ (1983)
Piękna supermodelka Christie Brinkley, która wkrótce została także żoną piosenkarza i matką jego pierwszej córki, a nawet wystąpiła w teledysku nie od początku była inspiracją dla niej. Okazuje się, że Joel zaczął pisać piosenkę po spotkaniu z 19-letnią australijską modelką Elle MacPherson, kiedy ją ukończył był już z Brinkley.
Def Leppard „Photograph” (1983)
Joe Elliott był zafascynowany symbolem seksu jakim była Marilyn Monroe. Jej zdjęcie znalazło się na okładce singla i w teledysku do piosenki. Podobno po latach zaprzeczył, że aktorka była inspiracją.
Peter Gabriel „In Your Eyes” (1986)
Toto „Rosanna” (1982)
Podobno inspiracją do obu piosenek była aktorka Rosanna Arquette. Z Peterem Gabrielem Rosanna mieszkała w czasie, kiedy piosenka powstała. Z kolei mówiąc o Toto – w tym czasie spotykała się z klawiszowcem zespołu Stevem Porcaro. Zespół jednak zdementował tą plotkę. Inspiracją dla piosenki było wiele kobiet.
Guns’n’ Roses „Sweet Child O Mine” (1988)
Erin Everly była dziewczyną Axla Rose. Podobno ruch głowy i jej włosów przypomniał mu o ciepłym, bezpiecznycm miejscu, w którym ukrywał się jako dziecko i stąd taki tytuł.
Elton John „Candle in the Wind” (1973, 1997)
Inicjalnie piosenka była poświęcona pamięci Marilyne Monroe. Po śmierci jego wielkiej przyjaciółki księżnej Diany została zaśpiewana na jej pogrzebie.

POPELINA