Żyj zdrowo Zdrowie Zwyczaje ludzi szczęśliwych do późnej starości

Zwyczaje ludzi szczęśliwych do późnej starości

SHARE

Bardzo często zazdrościmy ludziom, którzy na starość nie stali się zgorzkniali i zawiedzeni życiem. My też tacy chcemy być, też chcemy móc się cieszyć tym, co nas otacza.

Jak się okazuje nie jest to takie trudne, jednak należy zastosować się do kilku ważnych rad.

Spotykaj się z przyjaciółmi
W swoim nawet najbardziej wypełnionym obowiązkami grafiku znajdź czas dla przyjaciół. Pamiętaj z wiekiem liczba osób, które znasz zawęża się i dlatego tak ważne jest, by pielęgnować przyjaźnie, ale także starać się poznawać nowe osoby. Naukowcy dowiedli także, że osoby posiadające życie towarzyskie i znajomych żyją dłużej.
Ćwicz
Ćwiczenia i ruch pozwolą na utrzymanie ciała w lepszej kondycji fizycznej, ale także wpłyną na twoją psychikę. Znawcy tematu zalecają 30 min. ćwiczeń dziennie.
Ćwiczenia intelektu
Nie tylko ruch jest ważny, ważne jest także ćwiczenie naszego mózgu. Sprawność psychiczna w późnym wieku jest równie ważna jak mobilność. Dlatego warto poświęcić kilka chwil na rozwiązywanie quizów, krzyżówek, puzzli lub po prostu nauczenie się nowego słowa przynajmiej 3 razy w tygodniu.
Pozytywna postawa
Jest to oczywistość, ale powtórzymy ją jeszcze raz, niezależnie od wieku czarnowidztwo i narzekanie wpływa na pogorszenie ogólnego stanu naszej psychiki, a co za tym idzie naszego samopoczucia oraz sposobu w jaki odbieramy innych, a inni patrzą na nas. Starajmy się być pozytywnie nastawieni do świata i nie martwmy się na zapas. To pomoże nam także nie popadać w depresję lub załamywać się. W momencie podwyższonego stresu pozwoli nam to podjąć lepsze decyzje lub zachować zdrowy rozsądek. Pamiętajmy nadmierny stres jest przyczyną wielu poważnych schorzeń.
Odpowiednia dieta
Tak, kiedy mamy naście lat i jesteśmy zdrowi możemy jeść wszystko bez niepożądanych konsekwencji. Z wiekiem niestety, ale nasz układ trawienny spowalnia i nie pracuje już tak jak kiedyś, więc musimy uświadomić sobie, że najwyższy czas zmienić nasz jadłospis zamiast narzekać na bóle żołądka, zgagę, gazy, kwasy, itp. Lekarze także przypominają swoim pacjentom, że problemy z układem trawiennym nie mogą być lekceważone, dlatego lepiej zmienić dietę niż potem cierpieć. Jedną z najważniejszych rzeczy jest unikanie przejadania się i mieszania różnych potraw. Poza tym odpowiednia dieta spowoduje, że łatwiej będzie nam kontrolować naszą wagę, a to także jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia (choroby związane z nadwagą np. cukrzyca itp).
Tabletki
Oczywiście jak coś boli lub dolega to najłatwiejszym rozwiązaniem jest zjedzenie tabletki, ale należy także pamiętać o tym, że łykanie pastylek nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej jest poszukać przyczyn i starać się coś zmienić, a dopiero potem łykać lekarstwa.
Planowanie
Wbrew pozorom planowanie wcale nie sprawi, że życie stanie się nagle nudne. Ważne jest, by wiedzieć jak rozplanować sobie dzień lub tydzień i mieć ten komfort, że o niczym się nie zapomniało.
Telewizja, komputer, telefon
Tak, te wszystkie wynalazki ułatwiają nam życie, jednak nie należy całych dni spędząć przed tv lub siedząc przed ekranem komputera. Lepiej jest wyjść na zewnątrz, oddychać świeżym powietrzem i uzupełnić deficyty witaminy D.
Używki
O tym także prawie każdy wie, ale powtórzmy. Zdecydowanie należy rzucić palenie, nie przesadzać ze środkami farmakologicznymi np. tabletkami przeciwbólowymi, zaś jeżeli chodzi o alkohol to lampka czerwonego wina od czasu do czasu nie zaszkodzi.

I jeszcze jedna uwaga. Odpowiednia ilość snu nie tylko spowoduje, że będziemy mieć więcej energii, ale będziemy wypoczęci i radośniejsi.

IB